Szafy wnękowe

Szafy wnękowe – jak dobrze zaplanować przestrzeń.

Niezwykle funkcjonalnym i praktycznym rozwiązaniem w naszych domach są szafy wnękowe. Zanim zdecydujemy się na taką zabudowę, musimy wiedzieć, jak powinna być wyposażona taka szafa. W chwili obecnej każdy z nas przy planowaniu wnętrza szafy skupia się na jej użyteczności, mebel dopasowuje się do naszych potrzeb, jest wizytówką naszego domu i naszej indywidualności. Wiele zależy od wymiarów pomieszczenia, w którym szafa ma stanąć. Niezależnie jednak od tego, każda szafa wnękowa powinna mieć wydzielone miejsca na poszczególne rzecz w niej przechowywane.

 

Przy projektowaniu naszej szafy, musimy pamiętać o kilku kwestiach:

 

  1. Przygotowanie ściany

W przypadku wbudowania szafy w istniejącą wnękę wystarczy pomalować ścianę dobrą farbą nieścieralną lub położyć tapetę, przy założeniu, że nasza szafa nie będzie pełną zabudową – nie będzie posiadała pełnej konstrukcji. Przy opcji pełnej szafy ( boki, podłoga, plecy ) nie ma wielkiej potrzeby przygotowywania ściany. Przy drugim wariancie koszty wykonania szafy są wyższe około 30 %, ale szafa posiada pełną konstrukcję, jest stabilniejsza i wykonana z prawdziwego zdarzenia.

 

  1. Głębokość

Minimalna głębokość szafy powinna wynosić 55 cm, jeśli jednak mamy możliwość to optymalna głębokość powinna wynosić 60 cm, biorąc pod uwagę montaż drążków w szafie z drzwiami przesuwnymi. Musimy również pamiętać, że tor jezdny drzwi przesuwnych zajmuję wewnątrz szafy około 10 cm. Czasem zdarzają się płytsze wnęki w ścianach, gdzie chcemy zamontować szafę, dlatego wtedy stosujemy drążki poprzeczne, gdzie nie mamy dużych ograniczeń przestrzeni.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zastosowania drzwi klasycznie otwieranych w szafach. Minimalna głębokość szafy przy takim rozwiązaniu wynosi 50 cm, ale jeśli mamy trochę zapasu to optymalnie przyjmuje się wymiar 55 cm. Wymiar ten wystarczy nam na zamontowanie normalnych drążków i swobodnego zamykania drzwi, bez upychania ubrań ręką przy zamykaniu drzwi.

 

  1. Wysokość

Przestrzeń między półkami powinna wynosić od 30 do 35 cm, przy głębokości maxymalnie 60 cm w środku. Przestrzeń pawlaczowa powinna wynosić minimum 40 cm, ale optymalna wysokość przestrzeni powinna wynosić miedzy 45 cm a 50 cm, wtedy mamy więcej miejsca na walizki czy też kartony, rzeczy, których używamy rzadziej.

Przy projektowaniu szafy musimy wziąć też pod uwagę ubrania wiszące, dłuższe i krótkie. Ubrania krótsze takie jak: koszule, marynarki, swetry czy bluzy potrzebują od 100 do 110 cm, natomiast ubrania dłuższe wymagają przestrzeni wiszącej od 150 do 160 cm wysokości.

 

  1. Szuflady i akcesoria

W przypadku zastosowania szuflad w szafie wymiary nie mają wielkiego znaczenia, szufladę zawsze można dopasować do wydzielonej we wnętrzu przestrzeni, można także zastosować kosze. Szuflady mogą być na pełnym lub częściowym wysuwie, pełny wysuw szuflady umożliwia dostęp do całej zawartości. Możemy pomyśleć również o rozwiązaniach przeznaczonych na buty, wieszaki na krawaty, wieszaki na spodnie, jak również wydzielić sobie miejsce na odkurzacz, deskę do prasowania czy też umieścić w środku uchwyt na żelazko. Musimy, więc dobrze się zastanowić, czego tak naprawdę potrzebujemy planując każdą przestrzeń w naszej szafie, możliwości jest naprawdę sporo.

 

  1. Oświetlenie

Projektując naszą szafę koniecznie musimy pomyśleć o oświetleniu. Jeszcze parę lat temu w szafach stosowało się na zewnątrz w górnej części w płycie wieńca oświetlenie halogenowe. Odeszło się jednak od tego typu rozwiązania i na chwilę obecną stosuje się oświetlenie wewnątrz szaf. W szafach stosować można halogeny o mocy 50W lub dekoracyjne 20W.

  1. Drzwi do szafy

Dobrze przygotowany projekt szafy ma ogromne znaczenie, biorąc pod uwagę jej użyteczność. Wnętrze jest bardzo istotnym elementem szafy, ale same drzwi do szafy nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat, dodają szafie charakteru.

Możemy zastosować drzwi przesuwne lub klasycznie otwierane. Do wypełnienia drzwi przesuwnych stosuje się wiele różnych materiałów takich jak: płyta laminowana, lustra (srebrne, grafitowe, brązowe), szkło lacobel/lacomat, MDF lakierowany lub ostatnio coraz bardziej popularna grafika. Możliwości jest bardzo dużo i każdy znajdzie coś dla siebie, przez co szafa z takimi drzwiami stanie się ozdobą naszego wnętrza mieszkalnego.

Systemów drzwi przesuwnych jest sporo, wszystkie wyglądają prawie identycznie, ale przy wyborze drzwi zwracajmy szczególną uwagę na mechanizm jezdny, który umieszczony jest w dolnej części drzwi. W szafach można stosować otwierane drzwi klasycznie, wykonane z MDF lakierowanego w półmacie lub wysokim połysku, możemy również zastosować fornir lub płytę laminowaną jak również możemy wykonać drzwi z lustrami. Drzwi otwierane klasycznie w szafach wnękowych po zamknięciu tworzą jedną płaszczyznę, są funkcjonalne przy niezbyt głębokich szafach. Szafy wykonane na otwieranych drzwiach są nowoczesne, eleganckie i ponadczasowe, szczególnie przy zastosowaniu białego lakieru.

Na rynku dostępne są również systemy drzwi składanych, przesuwne podwieszane, drzwi ramowe lub system drzwi przesuwnych, które po zamknięciu tworzą jedną płaszczyznę i nie mają widocznych ram, np.: system Raumplus lub Hettich. Przy wyborze rodzaju drzwi kierujmy się zawsze ich funkcjonalnością oraz walorami estetycznymi.