9 sposób na funkcjonalną aranżację wnętrz

Pusty pokój może się budzić dwa rodzaje uczuć – strach i inspirującą motywację. Od Ciebie bowiem zależy jak zagospodarujesz przestrzeń, w której będziesz spędzać czas wolny i w którym będzie się toczyć Twoje życie rodzinne. Mam nadzieję, że jesteś osobą pozytywnie nastawioną do nowych wyzwań, ale jeżeli gdzieś tam w środku siedzi mały lęk przed wyposażeniem swojego domu lub mieszkania – zdradzimy Ci 9 sztuczek dzięki którym zrobisz to dobrze.

aranżację wnętrza warszawa

Wyraźny akcent w pomieszczeniu

Nie musi oznaczać wcale kominka, albo ekskluzywnej rzeźby, która stanie się akurat takim elementem. Punktem centralnym w pomieszczeniu może być np. ciekawie wykonany stół, zestaw wypoczynkowy, który wyraźnie wskazuje przeznaczenie pokoju. Zadbaj więc o to, żeby pokój już na pierwszy rzut oka mówił – jestem salonem, tutaj przyjmuje się gości! Lub – jestem pokojem wypoczynkowym, tutaj odpoczniesz po pracy! Jeżeli w takim pokoju masz ciekawy widok, warta go zaakcentować np. przez wybór takich okien, które naturalnie będą kierować tam wzrok. Jeżeli nie masz tyle szczęścia i widok za oknem jest wręcz nieciekawy – zamaskuj go ustawiając pomiędzy oknem a resztą pomieszczenia jakiś ciekawy mebel, który będzie go równoważył.

aranżację wnętrza warszawa

Zadbaj o czystość

I nie chodzi tutaj o regularne sprzątanie. Otocz się taką ilością przedmiotów, które odpowiadają Twojej osobowości. Jeżeli jesteś osobą logiczną i pragmatyczną, będziesz się źle czuła w pomieszczeniach gdzie jest cała masa niepotrzebnych przedmiotów pełniących funkcje wystawki dla gości. Jeżeli z kolei masz sentyment do różnych pamiątek z przeszłości, zaplanuj ich ułożenie w taki sposób, aby oprócz efektu aranżacyjnego nie zabierały Ci cennej przestrzeni użytkowej. Idealnie sprawdzają się tutaj wąskie, otwarte regały, które zaakcentują każdy z tych przedmiotów osobno. Z kolei na najwyższych półkach będziesz mogła ustawić przedmioty z których korzystasz najczęściej – lampa, książki, wazon z kwiatami.

Nie otaczaj się meblami

Jeżeli w Twoim domu są duże pomieszczenia, jest to idealna okazja na ciekawe ułożenie mebli, niekoniecznie pod ścianami. Zestaw wypoczynkowy na środku salonu, ze stolikiem kawowym jako jego centralny punkt to idealny sposób na stworzenie funkcjonalnego pomieszczenia. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Co zatem zrobić, gdy pomieszczenie jest mniejsze? Redukuj ułożenie mebli po jego obwodzie. Sofa pod ścianą, drewniany regały pod ścianami, ale już np. fotele i stolik może znajdować się na środku pokoju. Zawsze więc staraj się szukać okazji do złamania ciągle pokutującej zasady, że najlepszym miejscem na mebel jest ustawienie go pod ścianą.

aranżację wnętrza warszawa

Zadbaj o funkcjonalność

Salon to miejsce spotkań, centrum rodzinnego życia, przestrzeń która musi być funkcjonalna w każdym aspekcie Twojego życia. Dlatego podczas aranżacji – niezależnie od rozmiarów pomieszczenia – zadbaj, aby ta funkcja mogła być spełniana teraz i w przyszłości. Dwa wygodne fotele i kanapa to podstawa każdego zestawu wypoczynkowego. Jeżeli jednak masz większą rodzinę, foteli powinno być odpowiednio więcej. Jeżeli lubisz czytać, pod ręką musisz mieć stolik, lampę. Jeżeli lubisz relaksować się przy muzyce najlepiej sprawdzi się wygodna leżanka. Nie zdawaj się więc na standardowe, utarte schematy meblowe. Wyposażenie salonu może być bardzo zróżnicowane i odbiegać od tego jaki proponują Ci producenci mebli. Ważne aby wyposażenie było funkcjonalne i spełniało swoją rolę.

Nie przeszkadzaj światłu!

Jeżeli urządzasz jadalnię, pamiętaj że żyrandol, albo naturalne oświetlenie nie powinno mieć na swojej drodze nic, co będzie go rozpraszać. Dlatego główne źródło oświetlenia w takim pomieszczeniu powinno znajdować się centralnie nad stołem, niezasłonięte komodą, albo innymi elementami dekoracyjnymi, które nie są w takim pokoju głównym akcentem. Jeżeli musisz rozstawić w jadalni, sypialni, salonie dodatkowe meble – niech będą one w takim miejscu, gdzie nie będą stawać na drodze oświetleniu. Dotyczy to również okien. Naturalne oświetlenie powinno w największym stopniu docierać do centralnego punktu pokoju jakim będzie stół w jadalni, albo sofa w pokoju dziennym. Idealne umiejscowienie komody, regałów to przeciwległy koniec takiego pokoju.

aranżację wnętrza warszawa

Kuchnia to Twoje królestwo

Nie wygląd, nie cena jest najważniejsza w momencie, gdy zastanawiasz się nad wyposażeniem swojej kuchni. Kieruj się jej funkcjonalnością dostosowaną do Twoich preferencji. Jeżeli lubisz gotować i jest to twój żywioł powinnaś mieć zawsze wszystko pod ręką. Blat wyspowy? Przybory kuchenne nad głową, po które można zawsze sięgnąć? Wiele otwartych półek? Wszystko zależy od Ciebie. Taka kuchnia będzie droższa, ale jeżeli przygotowujesz codziennie posiłki dla całej rodziny, komfort z jej używania powinien być maksymalny.

Zadbaj o miłe poranki

Sypialnia to miejsce, które nastraja Cię na cały dzień. Jeżeli obudzisz się w pokoju i pierwsze co zobaczysz to szafa, lub ściana – to niekoniecznie będzie to miły widok. Dlatego sypialnia powinna mieć okno, a łóżko koniecznie trzeba ustawić na wprost niego. Jeżeli masz szczęście posiadać za nim miły widok, to już ¾ sukcesu. Jeżeli nie i na to jest parę sztuczek. Po pierwsze zadbaj, aby szafa nie była pierwszą rzeczą jaką zobaczysz rano. Po drugie otocz się przyjemnymi przedmiotami – komoda, stolik, puchaty, ciepły dywan na którym lubisz stawać. Jasny kolor pomieszczenia, pościel z miękkiego naturalnego materiału którego dotyk sprawia przyjemność, meble o jasnych, prostych, nieprzytłaczających kolorach. To wszystko składa się na całą serię drobnych elementów, które pozwolą Ci naprawdę wypocząć w sypialni. Jeżeli masz w niej szafę, niech będzie to szafa wnękowa idealnie dopasowana wyglądem do ścian, nierzucająca się w oczy. Jeżeli będą to meble nocne – niech ich główną funkcją będzie minimalistyczny wygląd.

aranżację wnętrza warszawa

Jeżeli nie masz wyobraźni przestrzennej

Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie urządzonego pomieszczenia patrząc jedynie na puste ściany. To naturalne i zrozumiałe i nie ma się czego wstydzić! Możesz sobie jednak pomóc kilkoma rekwizytami. Pierwszym z nich jest metrówka – dokładnie wymierz swój pokój, ale nie tylko jego obwód, ale też odległości między drzwiami a oknami. Wyznacz w pokoju centralne miejsce w którym idealnie będzie funkcjonować centralny mebel. Następnie zanotuj dokładnie wszystkie te wymiary na kartce papieru zanim wybierzesz się na zakupy. Pomóc możesz sobie również taśmą maskującą – rozciągnij ją na podłodze i ścianach, tworząc makietę ułożenia mebli. Zobaczysz, że takie wyraźne zaznaczenie granic – tutaj przejście, – tutaj stół, – tutaj miejsce na lampę; pobudzi Twoją dalszą kreatywność i ułatwi dalsze planowanie. Po wszystkim sfotografuj swoje dzieło i z dokładnymi wymiarami każdego zamkniętego pola wybierz się na zakupy. Jeżeli twoja wyobraźnia podsunęła Ci jednak bardzo niestandardowe ułożenie mebli, to też nic strasznego. Na rynku znajdziesz bowiem wiele pracowni (także naszą) która zaprojektuje dla Ciebie meble idealnie na wymiar, ze wszystkimi funkcjonalnościami jakie oferują markety z elementami wyposażenia.

A kiedy wszystko już będzie idealne…

Zachowaj ten stan i nie zaśmiecaj go bałaganem. Jeżeli po urządzeniu swoich pomieszczeń ich funkcja się dezaktualizuje – pojawiają się dzieci, a na podłodze zabawki, ciężko pracujesz i otaczasz się stosami papierów – nie reorganizuj pokoju tylko po to, aby dostosować go do aktualnej funkcji. Zadbaj aby zabawki były zawsze w jednym miejscu, np. w pojemniku pod stołem. Jeżeli przybywa Ci dokumentów, nie odstawiaj lampy, albo rodzinnych zdjęć na które lubisz spoglądać. Ułożyłaś je tam dlatego, że sprawiają że czujesz się dobrze. Staraj się za wszelką cenę zachować więc ten stan. Wszystko to czym się bowiem otaczasz wpływa na Twoje samopoczucie. Jeżeli przybyło Ci pracy – patrzenie na papiery nie sprawi że będzie jej mniej, a będzie Cię jedynie frustrować. Zaplanuj wtedy dodatkowy element wyposażenia, który posłuży do ich przechowywania. Ustaw go w miejscu, na który nie będziesz często spoglądać.

aranżację wnętrza warszawa

Jeżeli potrzebujesz doradztwa w kwestii wyposażenia wnętrz – skontaktuj się z nami. Posiadamy zespół doświadczonych architektów i aranżatorów wnętrz którzy po rozmowie z Tobą podpowiedzą Ci wiele dobrych rozwiązań, które się u Ciebie sprawdzą. Nasza pracownia mebli drewnianych gwarantuje taką usługę za darmo, z nastawieniem że idealne meble, którymi się otoczysz powinny przynieść Ci najwięcej komfortu, a ten osiągniesz jedynie dzięki mądremu ich zaprojektowaniu o rozplanowaniu pomieszczeń w których się znajdą.