Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym? Wybierz kuchnię na wymiar!

Na rynku dostępny jest bogaty wybór mebli do kuchni. Każdy z nas urządza pomieszczenia w innym stylu i dopasowuje wystrój do swojego gustu. Jest wiele styli, według których można urządzać kuchnie na wymiar: popularny shabby chic, stylu Pop Art czy stylu industrialnym. Ten ostatni przybliżymy w dzisiejszym artykule.

Krótka historia stylu industrialnego

Styl industrialny pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Powstał głównie z przyczyn gospodarczych i ekonomicznych: w trudnych finansowo czasach połowy XX wieku wynajmowano wiele przestrzeni industrialnych pod mieszkania. Właśnie wtedy starano się połączyć dekorację i wystrój wnętrz z surowymi przestrzeniami starych magazynów czy loftów. Dzięki temu powstał charakterystyczny dziś styl industrialny, znany również artystycznego sznytu.

Jakie są wyznaczniki stylu industrialnego?

Podstawowa cecha to przestrzeń – styl industrialny przeważnie stosowany jest w loftach i innego rodzaju przestrzeniach poprzemysłowych. Możemy jednak wprowadzić elementy takiego stylu w naszym domu. Jeżeli zdecydujemy się na połączenie kuchni z jadalnią lub salonem i zastosowanie wyspy, za pomocą takiego zastosowania otrzymamy większą przestrzeń w domu lub mieszkaniu. Dobrym pomysłem są kuchnie na wymiar.

Styl industrialny to także duże okna, które również są często elementem poprzemysłowym. Takie wnętrza mają także widoczne materiały, pozostałe po industrialnym użytkowaniu pomieszczenia. Tego rodzaju przestrzeń posiada także określoną paletę kolorystyczną: są to głównie szarości (często budynki poprzemysłowe mają w pomieszczeniach gołe, niepomalowane ściany) i beże.

Jak urządzić własną kuchnię na wymiar w stylu industrialnym?

Styl industrialny to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce nadać wnętrzu wyjątkowy sznyt, a jednocześnie dostosować go do indywidualnego gustu. Jeżeli nie posiadamy przestrzennych wnętrz, podczas remontu możemy właśnie poszerzyć przestrzeń naszej kuchni, decydując się na zastosowanie kuchni otwartej. Wybudowanie wyspy i otwarcie kuchni na przestrzeń salonu czy jadalni sprawią, że będziemy mieli poczucie większej przestrzenności.

Zastosowanie stylu industrialnego to także sprytne rozwiązanie dla tych, którzy mają ściśle określony budżet przeznaczony na wystrój czy remont. Surowe ściany i wnętrza kuchni mogą pozostać niewykończone i nieumalowane, a wtedy swoje wydatki możemy skupić głównie na specyficznych dekoracjach i meblach. Warto zaznaczyć, że meble w stylu industrialnym często mają metalowe elementy.

W dzisiejszych czasach nie musimy trzymać się sztywnych wyznaczników danego stylu. Styl industrialny można sprawnie połączyć z elementami innego stylu: na przykład ocieplić nieco industrialne wnętrze drewnianymi meblami kuchennymi na wymiar. Kuchnie na wymiar dobrze wpasowują się w indywidualne potrzeby projektowania otwartych przestrzeni, w których chcemy zastosować odpowiadający nam wystrój.