Nowocześnie czy retro?

Dom wypełniony rodziną, zwłaszcza wielopokoleniową, trudno urządzić w jednym stylu. Ale zazwyczaj myśląc o naszym wymarzonym mieszkaniu, mamy wizję konkretnych wnętrz. Najczęściej wahamy się między nowoczesnością i stylem retro. Co jest lepsze?

Meble kuchenne z drewna Warszawa

Nowoczesność równoznaczna jest z minimalizmem – mało bibelotów i drobiazgów, oszczędność form, niewiele mebli. W tego typu wnętrzach zostawia się sporo wolnej przestrzeni i dba o to, by wszystkie szafy, szafki oraz półki były zabudowane. Nie ma tu miejsca na przypadkowe akcenty i dodatkowe ozdoby, które złamałyby kolorystykę albo zniszczyły staranną kompozycję.

Tylko dla wytrwałych

Nowoczesny wystrój wnętrz przeznaczony jest więc głównie dla tych, którzy lubią porządek i harmonię, dbają o szczegóły i nie ulegają pokusom, by kupić coś, co im się podoba, a niekoniecznie pasuje do ich mieszkania. Zakupy i zmiany muszą być za każdym razem przemyślane i dostosowane do dominujących w konkretnych pomieszczeniach form oraz kolorystyki. W nowoczesnych wnętrzach mało jest miejsca na spontaniczność. Mile natomiast widziane są eksperymenty i ekstrawaganckie dodatki.

Czerń i biel

Jeżeli chodzi o kolorystykę, to nowoczesne wnętrza najczęściej utrzymane są w klasycznej bieli. Często pojawia się też czerń i odcienie szarości. Dobór odpowiednich odcieni pozwala uzyskać efekt elegancji. Ważne są też wykończenia – zarówno mebli, jak i ścian. Wszystko bowiem powinno tworzyć spójną całość, wyważoną i stylową. Inne, bardziej intensywne kolory też są dozwolone, ale tylko w odpowiednich proporcjach, zazwyczaj jako dodatek do czerni lub bieli.

Zobacz nasze realizacji mebli kuchennych

W Max-Profil Meble pomożemy Ci zaprojektować idealne wyposażenie kuchni i jadalni. Wykonane przez nas meble odznaczają się najwyższą jakością i doskonałymi materiałami i wykończeniem. Gotowe meble przetransportujemy i zainstalujemy w Twoim domu.
Meble kuchenne z drewna Warszawa

Nie tylko antyki

Styl retro tylko pozornie wydaje się łatwiejszy do uzyskania. Tak naprawdę tworzą go nie tylko antyki, ale starannie dobrane dodatki – lampy, narzuty, poduszki. Tu nie musisz się ograniczać – na wierzchu mogą leżeć pamiątki, szkatułki i książki. Należy jednak uważać, by nie styl retro nie stał się stylem przypadkowo zebranych wiekowych mebli i bibelotów. Pamiętaj, żeby odpowiednio je dobierać i nie przesadzić – nikt nie chciałby mieszkać w skansenie.

Nowoczesne meble Warszawa

Vintage

Dla tych, którzy się wahają, najlepszym wyjściem jest styl vintage, czyli łączenie przeciwieństw, na przykład tego, co retro, z tym, co nowoczesne. Jest to trudna sztuka, ale efekty są naprawdę godne podziwu. Do tego typu wystroju warto zatrudnić dekoratora wnętrz, którzy pomoże połączyć sentymentalne rodzinne pamiątki z funkcjonalnością i nowoczesnym stylem.

Nowoczesne meble Warszawa