Jak urządzić dużą kuchnię?

Duża kuchnia to marzenie wielu osób. W końcu w polskiej kulturze to pomieszczenie jest najważniejsze w całym mieszkaniu – to swoiste centrum dowodzenia, miejsce spotkań rodzinnych, imprez i świadek najważniejszych domowych wydarzeń. Większość z nas ubolewa nad jej niewielkim metrażem – są jednak tacy szczęśliwcy, którzy cieszą się naprawdę pokaźną przestrzenią kuchenną. Dla nich właśnie przygotowaliśmy dzisiejszy artykuł blogowy „Jak urządzić dużą kuchnię” z garścią porad dotyczących jej aranżacji. Duże pomieszczenie może bowiem wcale nie być zaletą, jeśli nie wiemy, jak je urządzić.

Aranżacja odpowiadająca na potrzeby osób niewiedzących, jak urządzić dużą kuchnię?Osoby, które posiadają duże kuchnie, nierzadko w aranżacji stawiają na efekt przypadku – w końcu mają na tyle dużo miejsca, że wszystkie niezbędne sprzęty gdzieś się zmieszczą… To jeden z największych błędów, ponieważ tylko przemyślana aranżacja zapewni nam komfort i wygodę korzystania z tego pomieszczenia.

Jak urządzić dużą kuchnię na wymiar?

Duża kuchnia to duże możliwości. Projektowanie przestrzeni powinniśmy zacząć od decyzji o jej profilu kolorystycznym. Na szczęście nie musimy ograniczać się do optycznie powiększających jasnych barw. Jeśli lubimy ciemne kolory, mocne kontrasty – nic nie stoi nam na przeszkodzie. W tym sezonie bardzo modne są mocne, wyróżniające kolory, które ożywią naszą kuchnię i dodadzą jej nowoczesnego klimatu.

W drugiej kolejności zastanówmy się nad zabudową i wyposażeniem. Możliwości, jakie oferują nam meble kuchenne na wymiar, są właściwie nieograniczone. Dlatego właśnie bez problemu możemy zdecydować się na dużą wyspę kuchenną, stół jadalny z kompletem krzeseł, obszerną lodówkę z kostkarką, większy okap itp.

Jak nie zgubić się w dużej kuchni?

To prawda, że możliwości kuchni na wymiar są praktycznie nieograniczone. Jednak to od naszych zdolności aranżacyjnych zależy to, czy końcowy efekt będzie zadowalający. Duża przestrzeń może być bowiem naszym największym wrogiem, jeśli nie będziemy umieli nad nią zapanować.

W tym z pewnością pomoże nam wcześniej wspomniana wyspa kuchenna, która ma być przede wszystkim funkcjonalna. Aby tak się stało – w naszym projekcie powinniśmy uwzględnić możliwość ukrycia w niej sprzętu AGD oraz zamontowania szafek. Komfortu doda nam ulokowana blisko wyspy płyta grzewcza i oczywiście zlewozmywak. Układ zabudowy powinien być na tyle funkcjonalny i intuicyjny dla osób przebywających w kuchni, że nie będą musiały tracić niepotrzebnie czasu na szukanie podstawowych sprzętów i narzędzi.

Doskonałym rozwiązaniem jest także montaż okapu nad wyspą, który zapewni nam nieprzedostawanie się kuchennych zapachów do innych domowych pomieszczeń.

Jak urządzić dużą kuchnię? Zdjęcie przedstawia oświetloną, nowoczesną aranżację kuchni
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wyspę, to rozwiązanie powinno zainspirować nas do wydzielenia stref. Nie da się ukryć, że kuchnia spełnia wiele funkcji – duża przestrzeń pozwoli nam na wydzielenie odpowiednich fragmentów, które będą im odpowiadać.

To w kuchni gromadzimy zapasy, dlatego lodówka, spiżarka i szafki z zapasami produktów powinny znajdować się możliwie blisko siebie. Kolejną strefą jest strefa czystości. W niej znajdować musi się zlewozmywak i zmywarka. W osobnym miejscu będziemy przygotowywać posiłki. Blat, szafki z przyborami kuchennymi, piekarnik, płyta grzejna – wszystko to stworzy spójną strefę gotowania. Taka aranżacja sferami z pewnością sprawi, że duża kuchnia nie będzie siedliskiem chaosu, a pomieszczeniem, w którym wszystko znajduje się na swoim miejscu!

A Wy, jakie macie pomysły na to, jak urządzić dużą kuchnię?