Szafy wnękowe – sposób na trudną przestrzeń

Przeprowadzając się do nowego mieszkania, stajemy często przed problemem zagospodarowania „trudnej” przestrzeni. Czym może być trudna przestrzeń? To wszelkiego rodzaju wgłębienia, wykusze, wnęki i skosy, które różnicują prostą linię ścian. Sposoby podejścia do takiego miejsca są dwa – albo wprowadzamy do środka gotowe meble i próbujemy je dopasować, godząc się z defektami i nierównościami, albo traktujemy tę przestrzeń jako kreatywne wyzwanie i decydujemy się na projektowanie mebli na wymiar. Dobrym wyborem są szafy wnękowe.

Szafy wnękowe – metoda opanowania skosów

Adaptacja strychu jest doskonałym pomysłem, jeśli chcemy zyskać dodatkową przestrzeń pełną wyjątkowej i romantycznej atmosfery. Możemy w nim umieścić uroczą sypialnię lub pokój. W praktyce dość częstym problemem dla estetycznej aranżacji stają się skosy. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku loftów. Można dwoić się i troić, by szafa o standardowych wymiarach zmieściła się w okolicy pochylenia, jednak najczęściej kończy się to zabraniem ponadprogramowego miejsca. W takim przypadku ostatnie słowo powinna mieć szafa wnękowa, która uwzględniając trudne warunki, dostosuje się do nachylenia.

Szansa dla małych pomieszczeń

Kolejnym problemem, który rozwiązują szafy wnękowe, jest niewielka przestrzeń. Mieszkając w kamienicy lub bloku, nie jesteśmy w stanie realnie powiększyć naszego mieszkania, ale możemy sprawić, że stanie się dobrze zorganizowane i funkcjonalne. Czasem wystarczy zagospodarować gotową wnęką, a czasami dostawić ściankę boczną do ścianki głównej i już powstaje miejsce, w którym można ukryć szafę za przesuwnymi drzwiami. Szafy zabudowują zazwyczaj powierzchnię aż pod sam sufit. Stwarza to kolejne możliwości dla inteligentnego przechowywania. Tworząc na górze półki tzw. pawlaczowe, można umieścić na nich rzeczy, po które sięgamy zdecydowanie rzadziej.

A może garderoba?

Jeśli mamy w naszym domu dostęp do nieco większego wgłębienia, można pomyśleć o stworzeniu garderoby z prawdziwego zdarzenia. Projekt takiej garderoby powinien uwzględniać możliwość swobodnego korzystania z jej wnętrza. Zainstalowane w niej półki oraz drążki wieszakowe powinny być oddalone od przesuwnych drzwi, by materiał odzieży nie został przez nie niszczony.