Nowoczesne kuchnie

Nowoczesne kuchnie – inwestycja na długie lata

Urządzając swoją kuchnię, powinniśmy pamiętać, że będzie nam ona służyć, co najmniej przez kilka lat. Kuchnia jest czymś więcej niż jedynie miejsce do spożywania posiłków – jest centrum naszego życia rodzinnego i towarzyskiego. Dlatego też do jej urządzania trzeba podejść z należytą starannością i rozwagą, aby zadbać o wszystkie najistotniejsze szczegóły.

Kuchnia ma różne oblicza, ale najważniejsze jest to, aby w parze z elegancją szła funkcjonalność, ponieważ kuchnia musi spełniać indywidualne nasze potrzeby. Kuchnia jest miejscem bardzo ważnym i ma podobną rangę do reprezentacyjnego salonu, ponieważ jest częścią przestrzeni dziennej, w której spędzamy tak wiele czasu w trakcie naszego całego życia.

Pamiętajmy, że od firmy, która wykona dla nas kuchnię i zastosuje bardzo wysokiej jakości materiały zależy jej trwałość, wygląd i funkcjonalność podczas całego użytkowania. Przy wyborze firmy musimy zwrócić szczególną uwagę na jej doświadczenie na rynku, opinię klientów, a także długość gwarancji, jaką firma daje na swój produkt. Im dłuższa gwarancja tym firma godniejsza.

Projektując kuchnię musimy pamiętać o zachowaniu równowagi pomiędzy estetyką a jej funkcjonalnością. Wygląd naszej kuchni to jeszcze nie wszystko, ponieważ inaczej będzie wyglądała kuchnia dla osoby mieszkającej samej, a inaczej dla rodziny z dziećmi.

Inny będzie rozkład szafek i sprzętów, inny też może być dobór materiałów wykończeniowych. Projektując kuchnię warto zainwestować w materiały i wykończenie najwyższej jakości, które będą stanowiły o trwałości naszej kuchni. Niezwykle też istotna jest ergonomia w meblach kuchennych, ma ona ogromne znaczenie i trzeba o to zadbać, ponieważ niedopatrzenia w tej kwestii kilku istotnych szczegółów będzie uciążliwe dla wszystkich domowników.

 

Drewno w kuchni

Nowe trendy, jakie powstały w aranżacji kuchni to odejście od sztucznego plastiku, frontów foliowanych, metalu i szkła, zastępując to wszystko naturalnym materiałem, jakim jest drewno. Jego piękno, elegancja i ponadczasowość nie ma sobie równych. Jeszcze do niedawna bardzo popularne były drewniane fronty kuchenne i blaty imitujące drewno jak np.: dąb, buk lub jesion. W chwili obecnej coraz częściej blaty kuchenne są wykonane z naturalnego drewna klejonego lub litego, dodatkowo oczywiście są zabezpieczone poprzez olejowanie lub lakierowanie, w lakierach najczęściej matowych. Tak naprawdę to każdy indywidualnie musi podejść do swojej nowej kuchni. Uzależnione jest to od kilku czynników np.: kto w niej będzie gotował, od naszego trybu życia i sposobu odżywiania.

W ostatnim czasie widocznych jest kilka trendów w projektowaniu kuchni. Zdecydowane odejście od klasyki i zastąpienie jej nowoczesną formą. Kuchnia staje się prosta w swej formie. Druga kwestia przy projektowaniu to użycie odpowiednich materiałów w kuchni, przede wszystkim białe i złamana biel fronty w połysku lub w macie z blatami drewnianymi wykonanymi z litego naturalnego dębu lub blatami ciemnymi kamiennymi np granit. Biel i czerń na stałe zagościł już w naszych meblach i nie ma zamiaru ustąpić, to propozycja bardzo klasyczna i jednocześnie bardzo eleganckie połączenie kolorów.

Koleją rzeczą jest usytuowanie kuchni w mieszkaniu czy też domu i jej rozmiary. W tzw. blokach mieszkalnych łączy się salon z kuchnią, w dużych domach gdzie mamy sporo przestrzeni kuchnia jest raczej oddzielnym pomieszczeniem mniej widocznym z salonu, delikatnie jest schowana.

Najważniejszym zauważalnym od jakiegoś czasu czynnikiem jest odejście od tradycyjnego postrzegania pomieszczenia gdzie będzie nasza kuchnia. Stanowi ona jedną wielką całość łącznie z pięknym i ważnym salonem. W większości w kuchni jest bardzo spora ilość sprzętu Agd do zabudowy, nie ograniczamy się jedynie do samej lodówki, piekarnika czy też zmywarki, ale w kuchniach pojawiają się też chłodziarki na wino, czy też piece do chleba.

Na koniec chciałbym jedynie dodać, że wszystko to co zostało tu opisane jest w pełni uzależnione od zasobności naszego portfela jak również od nas samych i naszych preferencji i gustu. Najważniejsze jest abyśmy w naszej kuchni czuli się komfortowo i aby nam służyła przez wiele lat.