Pięć sekretów na różnobarwne, drewniane wykończenie

Przeprowadzając się do nowego mieszkania, lub domu – ciężko jest sobie wyobrazić luksus wykończenia go w całości od razu. Wiąże się to głównie z brakiem finansów, bo jaką radość da jedyna na świecie, własna przestrzeń życiowa gdy urządzimy ją meblami z IKEI? Dlatego też proces ten nierzadko trwa przez długie lata. Kolejne elementy wyposażenia są dokupowane systematycznie. Rodzi się tutaj jeden, zasadniczy problem – spójność wszystkich elementów. O ile nieograniczony budżet daje luksus zaaranżowania domu w dowolny, najlepszy sposób, to już podczas jego systematycznego urządzania warto znać te pięć tajemnych sekretów…

aranżację wnętrza warszawa
aranżację wnętrza warszawa

Patrz na drewniane elementy jako spójną całość

Podłoga nie musi pasować odcieniem do fotela, a stolik do szafy. Ważna jest jednak tekstura drewna, lub forniru. Ukosy źle się komponują z elementami prostymi, silne tekstury z elementami gładkimi. Barwy poszczególnych mebli mogą się wzajemnie uzupełniać, ale wykończenie powinno być spójne dla całego pomieszczenia.

Zadbaj o spójny styl

Meble drewniane mogą być zarówno rustykalne, jak i nowoczesne. Zadbaj więc, aby na podłodze z jednolitych, wylakierowanych desek nie stanął rustykalny stół. Jeżeli masz w domu drewniane ozdobne futryny, nie będzie z kolei pasować przy nich nowoczesny, sosnowy stół o ostrych narożnikach.

aranżację wnętrza warszawa
aranżację wnętrza warszawa

Jeżeli stół i podłoga za bardzo się różnią…

Jeżeli musisz już zaaranżować pomieszczenie z mebli drewnianych o bardzo różnie tonalnie kolorystyce (np. jasnoszary stół i ciemnobrązowa podłoga), zadbaj o złagodzenie kontrastu. Można to osiągnąć kładąc dywan pomiędzy. Oczywiście powinien on być w kolorze przejściowym między takimi dwoma elementami. Jeżeli pomieszczenie zaznacza się wyraźną teksturą (rustykalna podłoga, klinkierowe wykończenie kominka) dywan też powinien mieć wyraźny kształt.

Złota zasada trzech elementów

Zbyt duża różnorodność rodzi chaos. Jeżeli w jednym pomieszczeniu znajdzie się więcej niż trzy kontrastujące ze sobą elementy – nie da Ci to spokoju. Nie odpoczniesz, nie zrelaksujesz się – cały czas będzie Ci coś przeszkadzać. Dlatego tak ważne jest zatroszczenie się o jednorodność wyposażenia i nie uleganie chwilowym modom. W swoim domu będziesz mieszkać znacznie dłużej niż trendy jakie panują w danym roku.

aranżację wnętrza warszawa
aranżację wnętrza warszawa

Biel na ratunek

Jeżeli nie masz możliwości dopasowania nowych mebli drewnianych do koloru podłogi, który różni się już od barwy stołu w jadalni – na ratunek przyjdzie Ci biel. Ten magiczny kolor potrafi złamać wszystko, wprowadzić harmonię i jednolity wygląd różnych mebli. Meble takie możesz np. polakierować, lub zlecić profesjonalną przeróbkę.